Barbara Krafftówna nie żyje. Tego samego dnia zmarła Janina Traczykówna. Odeszły dwie legendy kina

Barbara Krafftówna i Janina Traczykówna

Barbara Krafftówna i Janina Traczykówna

Dziś zmarły dwie legendy kina: 93-letnia Barbara Krafftówna i 91-letnia Janina Traczykówna. Ich role zna każdy Polak.

Barbara Krafftówna urodziła się w 1928 roku. Od lat młodości występowała na deskach teatru. Jej talent aktorski poznawali m.in. widzowie teatrów Jaracza w Łodzi, Dramatycznego we Wrocławiu, Nowej Warszawy Syreny i Współczesnego. Przez pewien czas grała u boku Jana Pietrzaka w kabarecie Pod Egidą i Kabarecie Starszych Panów. W kolejnych latach pojawiała się w dziełach uznawanych za klasykę kinematografii, takich jak: Popiół i diament, Nikt nie woła, Złoto, Jak być kochaną, Rękopis znaleziony w Saragossie, Przekładaniec.

Widzom i krytykom spodobała się zwłaszcza rola Felicji w Jak być kochaną. W 1963 roku otrzymała za nią nagrodę festiwalu w San Francisco. Jak podał portal łódzkiej szkoły filmowej:

Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny została okrzyknięta jedną z największych kreacji kobiecych w dziejach polskiego filmu. Aktorka świetnie oddała skomplikowaną i niebanalną osobowość swojej bohaterki. Mistrzowsko ukazała często sprzeczne uczucia, kierujące jej postępowaniem. Wiarygodnie nakreśliła ewolucję duchową dziewczyny, którą bolesne doświadczenia nauczyły gorzkiej, życiowej mądrości.

Jej role mogliśmy też podziwiać w najpopularniejszych serialach – m.in. w M jak miłość, Na dobre i na złe, Przygodach pana Michała i w Czterej pancerni i pies (jako Honorata).

Ostatnie lata życia spędziła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Dziś rano ośrodek przekazał tragiczne informacje. Aktorka pożegnała się ze światem doczesnym.

Barbara Krafftówna nie żyje. Co wiadomo?

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie w specjalnym komunikacie przekazał:

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Barbarę Krafftównę, która pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy…

Przyczyna śmierci nie jest znana. Wiadomo, że na początku grudnia przeszła ona zakażenie koronawirusem. W sieci zaroiło się już od wzruszających wspomnień aktorki:

  • Smutne, odchodzą prawdziwi artyści, ale pozostaną w naszej pamięci na zawsze.

  • Jak niewiele zostało prawdziwych Artystów ! Była Pani wspaniałą osobowością polskiej sceny ! Niema nikogo kto mógłby wypełnić tę pustkę ! Spoczywaj w pokoju.

  • Wielka szkoda. Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniała aktorka i wartościowy człowiek.

Rodzinie Barbary Krafftównej składamy serdeczne kondolencje.

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Barbarę Krafftównę, która pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w…

Posted by Związek Artystów Scen Polskich on Sunday, January 23, 2022

Janina Traczykówna nie żyje. Co wiemy?

Tego samego dnia Telewizja Polska poinformowała o śmierci 91-letniej aktorki filmowej i teatralnej Janiny Traczykówny. TVP przekazała:

W wieku 91 lat zmarła wybitna aktorka #JaninaTraczykówna. Niezapomniana Michasia z filmu i serialu Noce i Dnie oraz matka Adasia z Dnia Świra i Wszyscy jesteśmy Chrystusami. Zagrała również w wielu spektaklach Teatr Telewizji TVP i główną rolę w pierwszym polskim serialu Barbara i Jan. Przez blisko 40 lat występowała na deskach Teatr Dramatyczny w Warszawie.

W wieku 91 lat zmarła wybitna aktorka #JaninaTraczykówna 🖤 Niezapomniana Michasia z filmu i serialu Noce i Dnie oraz…

Posted by Bądźmy Razem. TVP on Saturday, January 22, 2022

Aktorka grała też m.in. w Misiu, Brunecie wieczorową porą i Ludziach z pociągu. Również bliskim Janin Traczykówny składamy wyrazy współczucia.


Barbara Krafftówna

Barbara Krafftówna

Barbara Krafftówna

Barbara Krafftówna

Janina Traczykówna

Janina Traczykówna

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×