Maciej Stuhr zwierzył się, jak wyglądała walka o zdrowie ojca. We wzruszających słowach zwrócił się do matki

Maciej Stuhr z mamą

Maciej Stuhr z mamą

Maciej Stuhr, razem ze swoją mamą, Barbara Stuhr wzięli udział w ważnym społecznie projekcie. Po latach odkryli, jak wyglądała walka o zdrowie Jerzego Stuhra. Zrobili to w szczytnym celu.

Maciej Stuhr to jeden z ulubionych polskich aktorów. Początkowo słynął jedynie z tego, że ma znanego ojca. Jednak kilka fenomenalnych ról i już jest marką sam dla siebie. Jest też bardzo zaangażowany społecznie. Nie waha się wygłaszać nawet niekoniecznie popularnych opinii, jeśli wierzy, że ma rację.

Wziął udział, razem ze swoją mamą Barbarą Stuhr, w ważnej społecznie kampanii.

Maciej Stuhr i Barbara Stuhr w spocie #PowiedzJak

Spot #PowiedzJak został zrealizowany w ramach kolejnej, piątej edycji kampanii Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą. Jej celem jest budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako ważnego elementu opieki zdrowotnej.

W akcję zaangażowali się między innymi Barbara i Maciej Stuhrowie. Po latach wrócili do czasu, kiedy Jerzy Stuhr walczył z chorobą nowotworową. Aktor wyznał, że wierzy, że ich zwierzenia pomogą osobom, które obecnie znajdują się w podobnej sytuacji. Ważne jest wsparcie chorego, ale także jego opiekuna.

Nie jest łatwo wracać myślami do pewnych chwil, szczególnie jeżeli mamy poczucie, że są dawno za nami. Jednak dzięki udziałowi w spocie mogłem jeszcze raz powiedzieć Mamie, jak bardzo jestem jej wdzięczny za cały ten czas, kiedy była przy Tacie. Dowiedziałem się też, że chociaż moja pomoc ograniczyła się głównie do obecności, było to to, czego potrzebowała Mama w tamtym czasie. Mam nadzieję, że inicjatywa pomoże zrozumieć osobom, które obecnie zmagają się z chorobą w rodzinie, jak ważne jest otwarte wyrażanie swoich potrzeb i otwartość na pomoc ze strony bliskich – mówi Maciej Stuhr.

Spot pokazuje, jak ważne jest odżywianie w czasie choroby i rekonwalescencji. A także jak istotne jest zdjęcie z głowy opiekuna ciężaru myślenia o dobraniu odpowiednich składników.

Jedną z częstych trudności, których doświadcza opiekun osoby chorej, jest właśnie dbanie o prawidłowe odżywianie organizmu. To jeden z podstawowych elementów w trakcie terapii. Może pozytywnie wpływać na efektywność farmakoterapii, przyspieszyć rekonwalescencję oraz skrócić czas gojenia ran.

Według badania przeprowadzonego w ramach kampanii wynika, że dla co piątego opiekuna brak apetytu u chorego jest jednym z najtrudniejszych problemów, z którymi borykają się opiekunowie. To samo badanie wykazało także, że co trzeciemu z nich zastosowanie żywienia medycznego, czyli specjalistycznego wsparcia zapewniającego choremu niezbędne składniki odżywcze, pozwoliło zyskać więcej czasu dla siebie.

Opiekunom, zwłaszcza osobom starszym, nieraz wydaje się, że najlepszym wyjściem dla chorego będzie domowe jedzenie, takie jak rosół czy inne tzw. „zdrowe” potrawy. I jest to zrozumiałe, gdyż każdy z opiekunów chce jak najlepiej dla swoich bliskich. Tymczasem zwiększone w czasie choroby zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze, a w szczególności białko, najczęściej ciężko jest zaspokoić tradycyjną dietą. Dodatkowo przygotowywanie posiłków zajmuje opiekunom wiele czasu i wysiłku. Odżywianie chorego to więc często ten obszar, w którym bardzo potrzebują pomocy bliskich. Wtedy z pomocą może przyjść żywienie medyczne. Zastanawiając się, jak najlepiej wesprzeć opiekuna, a tym samym pacjenta, warto pamiętać o wszystkich dostępnych rozwiązaniach, proponować te, których sam opiekun może nie znać – tłumaczy dr n. med. Paweł Kabata, chirurg onkolog, lekarz żywienia klinicznego.

Takie wsparcie jest niezwykle istotne. Osoby, które zwierzają się w spocie, z Stuhrami na czele, jednogłośnie twierdzą, że świadomość tego, że chory otrzymuje odpowiednie składniki odżywcze, była bardzo wyzwalająca i pomagała przetrwać trudne chwile.

Maciej Stuhr po praz kolejny, tym razem publicznie, podziękował mamie za to, że wyzdrowiała ojca.


Maciej Stuhr i Barbara Stuhr w spocie #PowiedzJak

Maciej Stuhr i Barbara Stuhr w spocie #PowiedzJak

Barbara Stuhr i Jerzy Stuhr - Bal Gwiazd Dobroczynności 2016

Barbara Stuhr i Jerzy Stuhr - Bal Gwiazd Dobroczynności 2016

Jerzy Stuhr z żoną Barbarą

Fotografia: ONS

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×