Joanna Racewicz z przerażeniem komentuje zdewastowany grób. Pokazała zdjęcia. „Nie znajduję słów… Nie jestem w stanie mocniej zaciskać pięści…”

Joanna Racewicz

Joanna Racewicz

W ostatnim czasie doszło do zdewastowania grobu rodziny Stuhrów. Profanacja spotkała się z ogólnym potępieniem. Teraz ostry głos w sprawie zabrała Joanna Racewicz. Co powiedziała?

W ostatnich dniach zdewastowano grobowiec rodziny Macieja Stuhra. Informację o skandalicznym incydencie przekazała jako pierwsza redakcja telewizji TVN 24. Policja poinformowała serwis o tym, że pomnik znajdujący się na Cmentarzu Rakowickim w Warszawie został zdewastowany w nocy z poniedziałku (15.11) na wtorek (16.11).

Dzisiaj po godzinie 8 otrzymaliśmy informację o tym, że doszło do uszkodzenia jednego z grobowców na Cmentarzu Rakowickim. Policjanci dokonali oględzin, zabezpieczyli ślady, przeglądają także monitoring. Prowadzone są czynności w sprawie ustalenia sprawcy uszkodzeń – powiedział stacji aspirant Piotr Szpiech, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Sprawca/sprawcy tego przestępstwa obmalowali pomnik napisami: „Morderca Polaków” i „M. Stuhr agent Putina”, które oczywiście są wymierzone w samego Macieja. Skąd ta nienawiść? Sprawcy najprawdopodobniej mają mu za złe to, że często wypowiada się  na tematy polityczne i atakuje rządzącą Zjednoczoną Prawicę. Aktor już wcześniej narzekał na hejt. Internauci mieli pisać do niego i domagać się, aby wyjechał z kraju, skoro nie jest zadowolony z sytuacji, jaka w nim panuje.

Maciej skomentował najnowszy incydent we wtorek po południu. Za platformę, gdzie zamieścił swoje oświadczenie w sprawie, wybrał Facebooka. Napisał na nim:

Dzwonią do mnie dziennikarze i proszą o komentarz. Jak to skomentować? Każdy ma grób rodzinny i może sobie wyobrazić, co się czuje w takiej chwili. Przy okazji dowiedziałem się, że jestem mordercą. Każdy ma oczy i widzi, dokąd zmierzamy i po której stronie jest. Bo być »gdzieś pośrodku« naprawdę już się nie da. Pomagajmy, szerzmy dobro, hamujmy nienawiść zanim wszystkim nam zaleje oczy i serca!

Cały wpis aktora zamieszczamy poniżej.

Dzwonią do mnie dziennikarze i proszą o komentarz. Jak to skomentować? Każdy ma grób rodzinny i może sobie wyobrazić, co…

Posted by Maciej Stuhr on Tuesday, November 16, 2021

Joanna Racewicz o akcie wandalizmu. Co powiedziała?

Akt wandalizmu wymierzony w rodzinę Macieja Stuhra spotkał się z potępieniem polskiej opinii publicznej. Nawet dotychczasowi krytycy aktora stanowczo potępili profanację. Swój głos w tej bulwersującej sprawie zabrała m.in. Joanna Racewicz. Popularna dziennikarka wybrała Instagram jako trybunę wygłoszenia opinii. Nowy incydent powiązała z innymi przejawami nietolerancji w Polsce.

Nie znajduję słów… Nie jestem w stanie mocniej zaciskać pięści… Co jeszcze? Jak daleko? Symbole falangi w Warszawie, antysemicki spektakl w Kaliszu, teraz – cmentarz… Ledwie kilka dni… Każde słowo będzie za małe. Każde zdanie niewystarczające. Ogromnie współczuję Rodzinie – rozpoczęła swoje wywody.

W dalszej części wpisu stwierdziła, że już nie można milczeć w sprawie tego, co  się teraz dzieje w naszym państwie.

Już się nie da milczeć. Uważać, że to odległe sprawy. Że mnie to nie dotyczy. Nie moje miasto. Nie mój cmentarz. Grób innej rodziny. Nie ma słów – uzupełniła.

Na koniec dodała, że odpowiednimi słowami do skomentowania tego obrzydliwego aktu wandalizmu są te, które wypowiedział Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau.

Poza tymi, które powiedział Marian Turski w dawnym KL Auschwitz w 75 rocznicę wyzwolenia obozu: „Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, „jakiś Auschwitz”, nagle spadnie z nieba” – podsumowała.

„Nie bądź obojętny” to zresztą cytat często używany przez zwolenników tolerancji w naszym kraju. Opinia Joanny spodobała się jej fanom. Mają oni podobne zdanie.

 • Najgorsze, że ci ludzie to robią z imieniem Boga na ustach… Przerażające.

 • Tutaj naprawdę brak słów na to co dzieje się wokół nas, przykro mi…

 • Zeszliśmy do piekieł … niech już nikt się nie zastanawia jak ono wygląda ! Właśnie tak … rozgościliśmy się i umeblowaliśmy … nieliczni chcą się wydostać – to tylko niektóre wpisy.

A Wy jak oceniacie tę sytuację? Co waszym zdaniem przyświeca sprawcom tak bezmyślnych zachowań?


Zdewastowany grób rodziny Stuhrów. Fot. Instagram

Zdewastowany grób rodziny Stuhrów. Fot. Instagram

Zdewastowany grób rodziny Stuhrów. Fot. Instagram

Zdewastowany grób rodziny Stuhrów. Fot. Instagram

Maciej Stuhr - gala zamknięcia 46. FPFF w Gdyni

Maciej Stuhr - gala zamknięcia 46. FPFF w Gdyni

Komentarze

 • Hapa pisze:

  Od kiedy cmentarz Rakowicki jest w Warszawie? Myślałam że w Krakowie.

 • Gość pisze:

  Mordercy-w stronę stuhra boli,mordercy w stronę strażników! moze być nawet znaleli się obrońcy tego słowa sierowanego w stronę straży granicznej.Racewicz niech się nie wypowiada,bo dzięki pieniądzom podatników żyje w odrealnionym świecie.Wielu ojców zmarło w pracy i nikt takich pieniędzy nie widział.

 • Gośćbaska pisze:

  Pocałuj go w du,,e

 • Gość pisze:

  Taki live kogo to obchodzi welcome to poland gdzie nie ma autostrad to polandia gdzie bułka drozsza od chleba to polandia gdzie kakało z d..py to czekolada to polandia gdzie ku..wa i złodziej są the best to połandia grunt to miec wyjeb..ńe i tak był do remontu a jak robota na stare lata na renćie po upadku z kibla to na stróźówce w masterze kawa gazeta pl fotel i tv world tylko dla siebie i to tyle

 • GośćDk pisze:

  Tego nie da się skomentować
  Draństwo,bestialstwo i skrajne huliganstwo. Bardzo współczujemy państwu Sthur.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×