Dziś światowy dzień walki z depresją – te gwiazdy stoczyły taką walkę. Opowiedziały o swoich zmaganiach, aby pomóc innym

Gwiazdy, które zmagały się z depresją

Gwiazdy, które zmagały się z depresją

Które gwiazdy zmagały się z depresją? Wśród nich Małgorzata Foremniak, Kasia Cichopek, Maja Bohosiewicz, Tomasz Karolak, Edyta Pazura. Kto jeszcze?

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja to cała grupa zaburzeń psychicznych. Wszystkie objawiają się głównie obniżeniem nastroju, czyli m.in. smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną itd. Szacuje się, że obecnie na depresję cierpi nawet 350 milionów osób. Problem ten nasilił się od czasu zaistnienia pandemii COVID-19. Choroba nie omija nikogo i dotyka także znanych i bogatych. Które polskie sławy zapadły na depresję?

Maja Bohosiewicz walczyła z depresją

Maja Bohosiewicz podupadła psychicznie w czasie pandemii. Jak wyznała, przez długi czas nie mogła pogodzić się z tym, że potrzebuje specjalistycznej pomocy:

Bardzo długo nie mogłam uwierzyć, że potrzebuję takiego leczenia, więc byłam na kilku konsultacjach, bo wydawało mi się, że jest to niemożliwe, żebym to ja nie potrafiła sobie poradzić z własną głową.

Aktorka leczy chorobę zarówno przy pomocy leków, jak i suplementów, takich jak kwasy omega i magnez. Dlaczego akurat ją spotkała choroba? Podczas jednej z sesji Q&A na Instastories ktoś zapytał ją o to, czy stało się to przez portale plotkarskie. Maja, odpowiadając na pytanie, zdradziła, jakie dokładnie były przyczyny takiego stanu rzeczy.

Nie umiem odpowiedzieć w jakiej części portale plotkarskie, w jakiej części własne ambicje, przegrane bitwy, utracone przyjaźnie, bieżące problemy, przebodźcowanie, wrodzona nadwrażliwość. Myślę, że to miks wielu rzeczy, które trzeba powoli sobie uświadamiać i umieć z nimi walczyć na bieżąco. W którymś momencie czara goryczy się przelała i chemia w mózgu przestała działać, tak jak powinna – wyjawiła.

Mariusz Szczygieł walczył z depresją

Mariusz Szczygieł dziś jest już lekko zapomniany. Przed laty prowadził jednak pierwsze polskie talk-show, Na każdy temat. Dziennikarz w ubiegłym roku wyznał, że zmaga się z depresją. Przez wiele lat brał leki, które pomagały uporać mu się z chorobą. Gdy myślał, że wszystko ma już za sobą, odstawił tabletki, co spowodowało nawrót objawów choroby.

Cały wrzesień źle się trzymałem, to był tak okropny stan, że miałem wrażenie, jakby pojawiła się we mnie jakaś nowa osobowość. Czułem jakbym był gwałcony przez nowego siebie – powiedział serwisowi Noizz.pl.

Co ciekawe, jego stan poprawił się dzięki pandemii koronawirusa:

Pandemię kocham! Nie chodzi mi o wirusa, ale o lockdown, o brak przymusu związanego z wychodzeniem z domu, o możliwość skupienia się na rzeczach, na które wcześniej nie miałem czasu. Dla mnie – błogosławieństwo.

Iga Krefft walczyła z depresją

Iga Krefft zmaga się nie tylko z depresją, ale również z nerwicą, o czym szczegółowo opowiedziała w wywiadzie dla magazynu Party:

Kiedy dwa lata temu usłyszałam od psychiatry, że mam depresję, było mi potwornie wstyd. Czułam zmęczenie, miałam zaburzenia akcji serca, chciało mi się ciągle spać i płakać. Generalnie całe moje życie wydawało mi się wtedy filmem katastroficznym. (…) Choroba była dla mnie w tamtym momencie oznaką słabości i porażki, dlatego powiedziałam rodzicom: „Błagam, nie mówcie o tym nikomu”. Tylko cztery najbliższe mi osoby wiedziały co, się ze mną dzieje.

Aktorka dodała, że zbyt późno zgłosiła się pomoc ze względu na natłok obowiązków.

Pierwsze objawy pojawiły się po egzaminach do szkoły teatralnej. To był czas ogromnej mobilizacji. Uczyłam się do matury i egzaminów, pracowałam na planie „M jak Miłość” i jeszcze chciałam schudnąć, by pięknie wyglądać, bo przecież mówiło się wtedy, że do warszawskiej akademii Teatralnej przyjmują tylko śliczne dziewczyny.(…) Gdybym już na tamtym etapie trafiła do psychiatry to pewnie nie miałbym tej cholernej depresji. Bo potrafiłabym o siebie zadbać  – zdradziła.

Xavier Wiśniewski walczył z depresją

Xavier Wiśniewski,  syn Michała, miał stany depresyjne i myśli samobójcze. Jego siostra, Fabienne, wiedziała o tym. Dzięki temu mogła być dla niego wsparciem.

Nie chcę mówić, że to, że takie myśli przychodzą do ludzi w naszym wieku jest oczywiste, ale z moich obserwacji wynika, że w dzisiejszych czasach depresyjne stany wśród młodzieży to norma. Takie myśli przychodzą czasem raz, czasem kilka razy, czasem zostają na dłużej. To, jak szybko udaje się z nimi uporać, to kwestia indywidualna – powiedziała w Dzień Dobry TVN.

I dodała:

Razem przechodziliśmy przez te trudniejsze okresy na etapie dojrzewania, ale ja też jestem takim człowiekiem, że nie narzucam się z pomocą. Jeśli ktoś o nią poprosi, na pewno ją dostanie, ale nie chcę nikogo tym osaczyć czy ingerować w jego sferę emocjonalną. Nie chcę robić czegoś wbrew komuś .

Małgorzata Foremniak walczyła z depresją

Małgorzata Foremniak o swojej depresji opowiedziała magazynowi Pani w 2017 roku.

Moja depresja była moją sprawą. Owszem, trudną. Bywało tak, że ciężko było mi wyjść z domu. Ale wychodziłam na scenę i znajdowałam się w innej życiowej przestrzeni. I na niej się skupiałam – zdradziła.

Stan gwiazdy pogorszyła m.in. informacja o śmierci jej taty i lata nękania przez stalkera.

Zawsze jest moment krytyczny. Możesz utonąć albo się wynurzyć. Nad ranem pomyślałam: czy kogoś obchodzi, że w jakimś pokoiku jest strzępek kobiety i wali łbem o mur. Do ku**y nędzy, Foremniak, albo wóz, albo przewóz! – dodała.

Kayah walczyła z depresją

Kayah dopadła depresja poporodowa. Piosenkarka nie robiła z tego tajemnicy i opowiedziała o wszystkim VivieJak wyznała w 2017 roku:

Przez pół roku miałam depresję poporodową. Mój syn płakał cały czas, przez pierwszy rok nie spał ani jednej nocy. Byłam wykończona. A to był szalony czas sukcesu płyty z Bregovićem. Słaniałam się na nogach. Było mi bardzo trudno, ale czego się spodziewać? Mój syn ma temperament po rodzicach. Jeszcze jak był w brzuchu, ja skręcałam w prawo, a on w lewo. Jego nastoletni bunt też mi dał nieźle w kość. Cieszę się, że teraz się uspokoił. Bardzo pomogła jego miłość. Zakochał się i wszystko jak ręką odjął.

Katarzyna Cichopek walczyła z depresją

Z taką formą depresji zmagała się też Katarzyna Cichopek. O zmaganiach z nią opowiedziała pismu Na żywo. Choroba naprawdę jej nie oszczędziła:

Miałam poważny kłopot. Przeżyłam koszmar po porodzie. Bardzo długo wracałam do formy – tak fizycznej, jak psychicznej. Co więcej, wszystkie mamy dookoła zapewniały mnie, jak to jest pięknie i wspaniale, gdy już urodzi się dziecko, a ja, ku mojemu przerażeniu, wcale tego nie czułam. Miałam do siebie pretensje o to, że nie jest tak, jak być powinno. Uznałam, że jestem po prostu gorsza od innych.

Danuta Stenka walczyła z depresją

Danuta Stenka przed laty mierzyła się z depresją. Przyznała, że w poprawie stanu zdrowia pomogła jej wiara. Powiedziała Gazecie Wyborczej:

Oczywiście farmakologią można wiele wyprostować, coś powyrównywać. No, ale co dalej? Duchowość jest pieruńsko istotna.

Jej stan komplikowało to, że depresja wywołała u niej trwającą przez kilka lat bezsenność, przyczyniając się do wyczerpania organizmu.

Justyna Kowalczyk walczyła z depresją

Depresja nie omija sportowców. Nasza olimpijka Justyna Kowalczyk swego czasu wywołała sporą sensację wyznaniem na jej temat. Choroba była wyjątkowo dokuczliwa.

Walczę z ciągłymi nudnościami, zasłabnięciami, gorączkami po 40 stopni, z lękami (…) Bywały takie dni, gdy jedynym widokiem był sufit w pokoju. Gdy nie miałam siły ani chęci wstać z łóżka, a jedynym pytaniem było: „po co?”. Dodatkowym problemem było to, że farmakoterapia nie dawała efektów. „Reagowałam utratami świadomości, jeszcze większymi nudnościami, trzęsawkami i lękami – powiedziała portalowi Sport.pl.

To wyznanie, jak sama mówiła w kolejnych wywiadach, bardzo pomogło jej stanąć na nogi.

Urszula Dudziak walczyła z depresją

Urszula Dudziak podupadła na zdrowiu po rozstaniu z mężem, Michałem Urbaniakiem, które okazało się dla niej druzgoczące.

 Serce mi krwawiło, bo traciłam mężczyznę, którego kochałam, byłam przerażona, że sobie nie poradzę w życiu. To trochę przez to, że Michał zna się na wszystkim, wszystko wokół ogarniał i otaczał mnie taką demobilizującą opieką  – powiedziała „Gali”

Na szczęście wyszła z tej choroby dzięki wsparciu znajomych.

 Żyłam w obcym kraju, na innym kontynencie, z dala od rodziny. Ogarnęła mnie taka depresja i paraliż, że chodziłam w szlafroku i w kółko płakałam. Nie miałam jeszcze tego, co wykształciło się we mnie potem, po spotkaniu Jerzego Kosińskiego: systemu odpornościowego, który pozwoliłby mi z tego wyjść – wyznała.

Tomasz Karolak walczył z depresją

Tomasz Karolak opowiedział o swojej depresji przed dziesięcioma laty w rozmowie z jednym z dwutygodników:

Jestem zmęczony przemijaniem i krótkością życia. Mam z tego powodu depresję. (…) Świadomość, że za chwilę trzeba będzie się zwijać z tego świata, jest dość przygnębiająca.

Po kilku latach przybliżył temat Magdzie Mołek. Okazuje się, że w jego przypadku niezbędna była terapia.

Kazik Staszewski walczył z depresją

Kazik Staszewski o chorobie mówił w takich słowach:

Mam za sobą parę lat ogólnego zniechęcenia i słabego nastroju, czyli tego wszystkiego, co się wiąże z depresją.

Na czas choroby musiał ograniczyć karierę, występy i tworzenie piosenek. Depresję przezwyciężył dzięki wsparciu psychoterapeuty.

Edyta Pazura walczyła z depresją

Na chorobę Edyty Pazury wpłynęło wiele czynników.

Otruto nam psa, śmierć bliskich, a dom spalił się w dziwnych okolicznościach. Nasz majątek życia. Myślałam, że po tym wszystkim, nic mi już nie zaszkodzi i przyszła ona… »Pani Depresja«. Wiem, że depresja nie musi przyjść wtedy, kiedy jest źle. Czasami wystarczy mały impuls – wyjawiła gwiazda.

Początkowo żona Cezarego Pazury wstydziła się swoich problemów. W końcu jednak przełamała się i poprosiła o pomoc bliskich i specjalistę.

Dawid Kwiatkowski walczył z depresją

Dawid Kwiatkowski również zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi.

Ja sam potrzebowałem w tym roku pomocy psychoterapeuty, dlatego że pandemia pogłębiła mój strach, który siedział we mnie w środku. Musiałem skorzystać z pomocy, by wyjść na scenę w Sopocie – mówił w 2021 roku.

On sam nie tylko się nie poddał chorobie, ale też stara się pomagać innym.

Na koncertach, kiedy ja stoję na scenie i mam przed sobą tłum ludzi, a pierwszy rząd podnosi ręce do góry, ja na tych rękach widzę naprawdę sporo. To jest dla mnie znak, że te poranione ręce wołają o pomoc. W ciągu roku dostaję od fanów setki listów z wieloma problemami – kontynuował.

Aleksandra Domańska walczyła z depresją

Aleksandra Domańska nabawiła się zaburzeń m.in. przez show-biznes. Gwiazda była celem zmasowanych ataków. Jak powiedziała Pomponikowi:

Było dużo składowych, a jednym z czynników były negatywne publikacje w internecie. Miałam dosyć intensywne stany lękowe. Jak wychodziłam gdzieś, to czułam się obserwowana.

Znacie jeszcze jakieś gwiazdy, które zmagały się z zaburzeniami depresyjnymi?


Maja Bohosiewicz skróciła włosy

Maja Bohosiewicz skróciła włosy

Edyta Pazura

Edyta Pazura

Tomasz Karolak - premiera The end

Tomasz Karolak - premiera The end

Komentarze

  • Gość pisze:

    Taki live jak inni nie wiem akurat niedziwne jeszcze norka brakuje dasz mi bld kopiejek teź będe inteligent 1oś/dziennie przynajmniej coś się dzieje a najlepszy tygodnik katolicki ha ha nauki 0 ale księzowe kak..owce wiedzą najlepiej ódkąd rozpinam koszule nie musze malować twarzy mozna mozna i to tyle

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×