89-letnia mama Katarzyny Dowbor nie chce z nią zamieszkać: „Byłoby mi łatwiej, gdyby była ze mną”. Gwiazda zdradziła, co zniechęciło seniorkę

Katarzyna Dowbor o matce

Katarzyna Dowbor o matce

Katarzyna Dowbor opiekuje się swoją mamą. Nie ukrywa, że wolałaby, żeby kobieta zamieszkała z nią. Ta jednak nie wyobraża sobie tego. Dlaczego?

Katarzyna Dowbor jest córką Wiesława i Krystyny Kokocińskich. Mama prezenterki skończy w tym roku 90 lat. Kobieta w przeszłości zajmowała się konserwacją dzieł sztuki oraz zabytków. Katarzyna pod koniec ubiegłego roku opisała stan zdrowia swojej mamy na profilu na Instagramie Fundacji Nutricia, gdzie przedstawiane są historię opiekunów oraz sposoby, jak wspierać osoby w podeszłym wieku jeszcze lepiej:

Moja mama ma 89 lat. Mamy to szczęście, że jest wciąż zdrową i sprawną osobą, zwłaszcza intelektualnie. Jednak w tym wieku w wielu obszarach potrzebuje już wsparcia bliskich, choćby dlatego, że ma trudności z chodzeniem. Wspieram ją z całych sił w zachowaniu tej samodzielności, ale pomagam jej w zakupach, przygotowywaniu posiłków, wszystkich organizacyjnych sprawach, takich jak płacenie rachunków – czyli tego, co starszym osobom kojarzy się ze staniem w kolejce na poczcie, a ja mogę to załatwić w pięć minut przez internet.

W kolejnym wpisie Katarzyna Dowbor zwróciła uwagę na to, że osoby w podeszłym wieku należy wspierać. Nie ma tutaj na myśli jedynie kwestii praktycznych. Chodzi przede wszystkim o okazywanie uczuć i poświęcanie im czasu oraz uwagi. Takie działania pozytywnie wpływają na dobrostan seniorów. Gwiazda wyjawiła również, że swoją mamą nie zajmuje się sama. Pomaga jej córka, a także brat.

Prowadząca Nasz nowy dom zwróciła także uwagę na traktowanie opiekunów osób starszych. Tacy ludzie odciążają zapracowane dzieci seniorów. Gotują im, sprzątają, rozmawiają, a także dbają o higienę osobistą – często jest to praca na 24 godziny. Należy więc docenić pracownika i czasem dać mu odetchnąć.

Dowbor jest wyjątkowa wrażliwa, co udowodniła niejednokrotnie. Nawet w programie wysłuchała życzenia matki dwóch synów z niepełnosprawnościami, która była zmęczona opiekowaniem się dziećmi na tyle, że jej marzeniem było wyjście do kawiarni. Katarzyna powierzyła ekipie remontowej pociechy kobiety i wybrała się z nią na kawę.

Katarzyna Dowbor o opiece nad chorą mamą

Katarzyna Dowbor nie ukrywa, że sporym ułatwieniem dla niej byłoby, gdyby jej mama się do niej wprowadziła. Miałaby ją pod ciągła kontrolą i spędzałyby ze sobą dużo więcej czasu. W rozmowie z reporterką Jastrząb Post wyjawiła, że 89-latka nie jest przekonana do tego pomysłu. Dlaczego?

Obawiam się, że moja mama niestety mimo swoich 89 lat nie zdecyduje się na wspólne mieszkanie, bo bardzo lubi być samodzielna i z jednej strony byłoby mi łatwiej, gdyby była ze mną.

Nie jest zaskoczona decyzją mamy, w pełni ją rozumie i szanuje. Przyznała także, że pod tym względem wiele je ze sobą łączy:

Z drugiej strony też ją rozumiem, bo ja chyba też bym nie chciała być na łasce i niełasce moich dzieci. Wolę wiedzieć na czym stoję, być u siebie i wiedzieć, że sama jestem od siebie zależna. Moja mama ma podobnie, więc gdzieś tam charaktery mamy takie same. Ale mama sobie dzielnie radzi, i to najważniejsze.

Całość rozmowy w materiale wideo.


Katarzyna Dowbor ze swoją mamą - Krystyna Kokocińska

Katarzyna Dowbor ze swoją mamą - Krystyna Kokocińska

Katarzyna Dowbor i jej nowy ogród

Nowy ogród Katarzyny Dowbor

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor

Komentarze

 • Gośćklara pisze:

  Dodam tylko dużo zdrówka dla mamy i dla Pani.

 • Teresa pisze:

  Nie wierzę ,gdyby była dobrą córka to by nie pytała i matkę zabrała do siebie ponieważ osoba w tym wieku nie powinna już być sama wiem coś o tym bo od kilku lat opiekuję się moją mamą .A ona tylko ciągle gada o tym jaka to jest dobrą córką dla reklamy swojej osoby. żenada .

  • Gość pisze:

   Pani Tereso, bycie dobra córką polega też na tym, że się mamy nie ubezwłasnowolnia, tylko szanuje jej wolę. Widocznie pani mama chciała takiej opieki, a mama pani Kasi nie.

 • Gagunia pisze:

  Pani Kasia ma dużo empatii do ludzi dlatego wygrała z Agatą Młynarską kasting na prowadzenie programu o ludziach biednych i pokrzywdzonych przez los.

  • Gość pisze:

   A mama to juz nic nie ma do powiedze , nie ma problemu z myslenim decyduje sama o sobi

  • Gośćklara pisze:

   Pani Tereso mama to nie rzecz która mozna zabrac i już! Beznadzieja! Rozumie Panią Katarzynę. Moja Mamcia do 88 lat mieszkała sama ïjeszcze robiła dużo rzeczy Sama np w ogródku. Ja tez nie zgodzilAbym się na zamieszkanie z córką jedna lub druga i też mam swoje lata. A dopiero gdyby coś było bez mojej zgody. Do widzenia!,,

 • Gośćkinga pisze:

  Szacunek za postawę naturalność, zyczluwosc, bezpretensjonalność.
  Chociaż kiedyś bywało inaczej…….

 • Bożena L. pisze:

  Odkąd miałam okazję zobaczyć Panią Katarzynę Dowbor na stadionie X-lecia w W-wie w 1986 podczas maratonu warszawskiego, cały czas obserwuję Jej poczynania. Jest wspaniałą, mądrą i bardzo zdolną osobą. Zawsze naturalną, bez manier. Nie jest celebrytką. Program „Nasz nowy dom” rozczula mnie do łez. Pani Katarzyna robi w nim wiele rzeczy, których nie musiałaby (szeroka pomoc Rodzinom). Jest bardzo wrażliwą i empatyczną osobą.
  Tylko osoba bez wrażliwości nie docenia tego. Ja pozdrawiam serdecznie Panią Katarzynę i wszystkich ludzi. Życzę dużo zdrowia.

 • Gość pisze:

  Dowbor – najbardziej nielubiana w TVP.

 • Koks pisze:

  Dużo zdrówka dla mamy, pozdrawiam

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×